Rozwój pracowników

Rozwój pracowników

Pracodawcy w dużych międzynarodowych korporacjach dbają nie tylko oto, aby pracownik był merytorycznie przygotowany do wypełniania swoich obowiązków, ale chcą też poznać jego możliwości indywidualne, coś co określamy mianem miękkich zdolności.

I tak właśnie organizuje się im gry symulacyjne, które pozwalają na poznanie indywidualnych cech każdego z pracowników.

Takie zabawy, które można przeprowadzić na przykład na szkoleniach, pozwolą zobaczyć, kto w grupie na zdolności przywódcze, kto zdobywa autorytet, a kto może być grupowym ekspertem lub też szarą eminencją. To wszystko pozwolą zobaczyć gry symulacyjne, o ile tylko zostaną przeprowadzone z pomysłem, a ich rezultaty odpowiednio interpretowane i zbadane.

Na rynku jest bardzo dużo trenerów

  • I psychologów, do tego stopnia, że zaczynają oni już mieć kłopoty ze znalezieniem pracy.
  • Dlatego decydują się w ścieżce swojego rozwoju zawodowego na psychologię pracy.

Ten dział prężnie się bowiem rozwija i pozwala zbadać realne, nie tylko wyuczone zdolności swojego pracownika. Dlatego właśnie osoby takie zakładają firmy szkoleniowe, które mogą przeprowadzać różnego rodzaju gry symulacyjne, jak też inne wydarzenia o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, które pozwolą lepiej poznać się pracownikom, jak też szefowi poznać lepiej swoich pracowników takie symulacje często są nawet tak przeprowadzane, że pracownicy nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

Gry szkoleniowe mają bardzo dużą wartość poznawczą. Dlatego korporacje decydują się bardzo chętnie na ich przeprowadzanie przy wielu okazjach.